
W różnych regionach Polski jak i na całym świecie na różnych piętrach wysokościowych rozwijają się lasy o różnym składzie gatunkowym.W górach drzewa liściaste spełniają rolę podrzędną.
Na niżach Europejskich jak i Europy Zachodniej przeważają lasy liściaste.Wszystkie czynniki jak szerokość i wysokość geograficzna oraz klimat, gleba,woda i nasłonecznienie są warunkiem powstawania odmiennych drzewostanów. Przykładem takim może być cienista wilgotna buczyna, las świerkowo-jodłowo-bukowy czy nawet jasna,sucha i ciepła dąbrowa albo powstałe przy ciekach wodnych olsy i lasy łęgowe.
Jedna trzecia kraju pokryta jest lasami. Najważniejsze drzewostany gospodarcze to drzewostany iglaste jak sosna i świerk.Dziś już nie ma takiego miejsca w Europie by spotkać puszczę pierwotną.W wielu miejscach wprowadza się obszary chronione i drzewostany mogą się spokojnie rozwijać.Ingerencja człowieka bardzo zubożyła
pierwotne bogactwo gatunków do naturalnych lasów Europy jak i ujednoliciła wiek drzewostanów co spowodowało że mamy teraz lasy mniej podatne na wichury, szkodniki wszelkiego gatunku i śniegołomy.Nasze piękne lasy znacznie przekraczają swoją rolę gospodarczą, są bardzo ważnym producentem tlenu.W procesie fotosyntezy oddają do atmosfery tyle tlenu ile pobierają dwutlenku węgla.Dobrze wyrośnięty buk o wysokości 25 m i powierzchni liści 1600 m2 uwalnia do atmosfery 7000 l tlenu co stanowi 35 m2 powietrza bogatego w tlen do oddychania.Podmiejski teren leśny to nie tylko teren wypoczynkowy ale bardzo ważny producent tlenu dla życia mieszkańców. Drzewostany są również bardzo skuteczne co do emisji pyłu, regulują poziom wody w gruncie.Obfite opady są zatrzymywane w glebie leśnej jak i w warstwach korzeniowych z opóźnieniem oddawane są jako wody gruntowe i płynące.Drzewostany część wody zatrzymują a część wyparowują i np. 1 ha drzewostanu bukowego w ciągu całego dnia przerabia mniej więcej 30 m3 wody.Do wyparowania takiej ilości wody potrzebna jest duża ilość ciepła i dla tego w tym drzewostanie jest o wiele chłodniej niż na terenie otwartym. W obecnych czasach z gospodarką zrębową w lasach powiązana jest ochrona gleby ( zręby o małej powierzchni ) a na dużych powierzchniach gleba jest zagrożona przez wodę i wiatr.Skutki złej gospodarki w lasach są już nie do naprawienia.Lasy mają zdolność pochłaniania hałasu co w naszych czasach zyskuje na znaczeniu.W strefach uciążliwego hałasu przez dobór odpowiednich gatunków i posadzenia w odpowiedniej gęstości można stworzyć skuteczną osłonę.Najlepszymi gatunkami do pełnienia tej roli to buk, lipa, klon i platany.Wiele gatunków zwierząt i roślin bez ochronnego i regenerującego działania lasu dawno nie było by na ziemi.
Stwierdzenie jakie się nasuwa to człowiek - istota z rozumem jest na prostej drodze do zniszczenia jednej z podstaw życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz