Jodła pospolita - występuje w górach Europy południowej i środkowej i dla tego różni się od wielu gatunków iglastych.
Północna granica zasięgu jodły to Turyngia, Saksonia ,Francja, Korsyka i góry Półwyspu Bałkańskiego.Odizolowane stanowisko jodły znajduje się w Puszczy Białowieskiej na uroczysku Cisówka obecna Białoruś.Optymalne warunki wzrostu i rozwoju jodła osiąga w zachodniej części Alp i na ich podgórzu, w Chorwacji,Bośni oraz na Pogórzu Karpackim a w Polsce to Beskid Sądecki i Niski oraz Pogórze Karpackie.
Jodła pospolita jest bardzo ważnym drzewem w lesie, razem z bukiem,sosną i świerkiem
tworzą drzewostany od 200 do 1000 m n.p.m. a nawet w Tatrach do 1400 m n.p.m.
Jodła jest typowym drzewem klimatu umiarkowanego i wilgotnego. Dobre rezultaty hodowlane osiąga również w klimacie morskim.Przystosowała się do klimatu oceanicznego i łagodnych zim.
Siewki jodły najlepiej rozwijają się w warunkach wysokiej intensywności światła a takie warunki osiąga na powierzchni otwartej przy zachmurzonym niebie oraz pod osłoną drzewostanu sosnowego.Jodła to wiecznie zielone drzewo szpilkowe o mocnym i prostym pniu. Osiąga wysokość do 50 m, ma większe wymagania termiczne od świerka i jest bardzo wrażliwa na mrozy,przetrzymuje możne zimy ze względu na dużą wilgotność powietrza.Jodła rosnąca na glebach wilgotniejszych jest bardziej żywotniejsza niż jodła rosnąca na mniej wilgotnych glebach.
Jodła będąc gatunkiem głównym w granicach swojego zasięgu może tworzyć z dębem szypułkowym, bezszypułkowym, sosną , bukiem, jesionem, świerkiem i sosną piękne drzewostany.
Zagrożenia abiotyczne: wrażliwość na mróz, suszę, zgryzanie i spałowanie ( grodzenie upraw ) - najlepsze zabezpieczenie przed zwierzyną.Wrażliwa na zanieczyszczenia przemysłowe gazowe i kwaśne deszcze jak świerk.Mimo wolnego wzrostu w lasach gospodarczych osiąga wysoką zasobność. Drzewostan mający 100 lat przy I bonitacji, 32 m wysokości, 485 drzew na 1 ha osiąga masę 965 m3 grubizny i 12,4 m3 przyrostu rocznego a łącznie z drobnicą
masa na 1 ha wynosi 1752 m3.W lasach pierwotnych jodła dorasta do 40-60 m wysokości i osiąga 150-200 cm grubości a w Polsce 44-46 m wysokości i osiąga wiek 220-250.W świecie można spotkać egzemplarze osiągające od 400 do 500 lat a nawet 800 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz