sobota, 9 lipca 2011

4.JELEŃ SZLACHETNY

Jeleń szlachetny - Cervus elaphus                             Rodzina - jeleniowate
Wygląd - długość ciała do 2,5 m,
Ogona  - do 14 cm
Wysokość w kłębie - do 1,5 m
Masa ciała - do 350 kg.
Samica ( łania ) jest do 1/3 lżejsza od byka.
Poza cętkami występującymi u młodych cieląt suknia ( sierść ) Jelenia jest jednobarwna. Byki w zależności od wieku noszą wieniec a w okresie rui i zimą grzywę. Na zadzie jasny talerz.Masywna sylwetka,długie biegi lub badyle ( nogi).
Poroże.  - Młody byk w 2-gim roku życia wykształca tylko proste tyki i zwie się  szpiczak.Z kolei byk 3-letni ma już 3 odnogi na każdej tyce.Starsze byki mają poroża z coraz większą liczbą odnóg. Najbardziej imponujące wrażenie robi wieniec kiedy jest omszony. Byki są bardzo czułe w tym okresie i bardzo uważają by nie uszkodzić scypułu ( omszenia). Po 5-ciu miesiącach poroże jest w pełni wykształcone i scypuł odpada. Poroże jest tworem kostnym bez szpiku kostnego i  naczyń krwionośnych. Wieniec jelenia to najbardziej pożądane trofeum każdego myśliwego. Jeleniowi służy do walk o łanie. Rozmiary umożliwiają ocenę  jego siły.
Środowisko życia: Lasy mieszane i liściaste z śródleśnymi łąkami, dzień spędzają ukryte a na żerowanie wychodzą wieczorem. Żyje w stadach ( chmarach )  a stadem przewodzi doświadczona  łania zwana licówką. Jelenie są roślinożercami, żywią się trawą i roślinnością. Wiosną objadają pączki niskich drzew i krzewów wyrządzając poważne szkody w uprawach leśnych. Jesienią zjadają duże ilości bukwi ( nasion buka) i żołędzia ( nasion dębu). Największym obecnie wrogiem jelenia jest wilk i ryś. Od wielu lat liczebność regulowana jest wyłącznie przez odstrzał.

Brak komentarzy: